بیوگرافی یاشین yashin

0
221

این پست درباره یاشین yashin است. لِو ایوانوویچ یاشین که بیشتر با نام لو یاشین شناخته می‌شود ملقب به عنکبوت سیاه یا پلنگ سیاه متولد 22 اکتبر 1929 – یاشین در تاریخ 20 مارس 1990 در گذشت. بهترین گزینه های شما برای پیش بینی فوتبال سایت وان ایکس بت می باشد. با ادامه این پست با سایت مگاشرط همراه باشید.

یاشین کیست؟

یاشین کیست؟

یاشین در سال 1929 در یک خانواده که پدرش کارگر صنعت بود به دنیا آمد و در دوازده سالگی در یک کارگاه آهنگری مشغول به کار شد. یاشین بین سال‌ های 1954 تا 1967 اولین انتخاب او برای سنگر بانی اتحاد جماهیر شوروی بود.

در این مدت یاشین با تیم ملی کشورش در سه دهه جام جهانی یعنی جام جهانی 1958، 1962 و 1966 حضور داشت، بازی‌ های خوب یاشین در جام آخر باعث شد تا اتحاد جماهیر شوروی در سال 1966 به نیمه‌ نهایی راه پیدا کند. یاشین همچنین در قهرمانی تیم اتحاد جماهیر شوروی در سال 1956 در بازی‌ های المپیک ملبورن نقش به‌ سزایی داشت. یاشین چهار سال بعد به همراه تیمش با افتخار فاتح جام ملت‌های اروپا 1960 شد.
فوتبال و سوابق یاشین

فوتبال و سوابق یاشین

لو یاشین هر ساله به طور محسوسی پیشرفت می کرد و بازی های روشن و با اعتماد به نفس بیشتری را به نمایش می گذاشت. به همین دلیل محافظت از دروازه های تیم اصلی به او سپرده شد.

اولین قهرمانی در لیگ

در سال 1950 یاشین و هم تیمی هایش عنوان دوم را در لیگ 19 تیمی شوروی را کسب کردند؛ بالاتر از دینامو تفلیس و با 3 امتیاز کمتر از زسکا مسکو. چهار سال بعد تعداد تیم های لیگ به 13 کاهش یافته بود. این بار رقابت بر سر قهرمانی بین تیم های پر ادعا همانند دینامو مسکو، اسپارتاک مسکو و اسپارتاک مینسک بود. اما سرانجام یاشین و هم تیمی هایش با 15 برد و تنها 4 شکست توانستند عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کنند. در همین سال یاشین برای اولین بار به تیم ملی کشورش دعوت شد.

قهرمانی در المپیک به لطف دروازه بان و مدافع

یاشین از همان زمان نقشی فراتر از یک سنگربان را در تیم خود ایفا کرد. یاشین پست دروازه بان و مدافع پوششی را خلق کرد و اکثریت از دروازه بیرون می آمد و در بازی سازی شرکت می کرد.

در مسابقات 1956 ملبورن شوروی با برد مقابل آلمان 2-1، با اندونزی 0-0 کرد و سپس در دیداری مجدد این تیم را 4-0 مغلوب کرد. پس از یک برد 2-1 در وقت اضافی مقابل بلغارستان، شوروی راهی فینال شد و یوگسلاوی را 1-0 شکست داد تا روس ها اولین قهرمانی در تاریخ المپیک را جشن بگیرند. چهار سال بعد همین دو تیم فینال اولین دوره یورو را برگزار کردند که باز هم شوروی برنده بازی شد.

بازی تیم منتخب جهان و انگلستان

سال 1963 نقطهٔ قوت یاشین در دوران حرفه‌ ای‌ اش بود. در بازی‌ ای که بین تیم منتخب جهان و تیم ملی انگلستان بر گزار شد، یاشین در درون دروازهٔ تیم منتخب جهان قرار داشت و با عملکردی فوق العاده و باور نکردنی یکی از بهترین عملکرد های یک دروازه‌ بان در طول تاریخ فوتبال را رقم زد. در انتهای همان سال یاشین برای اولین بار توپ طلای جهان را دریافت کرد و تاکنون اولین و تنها دروازه‌بان در طول تاریخ فوتبال بوده‌ است که توپ طلای جهان را به نام خود کسب کرده‌ است.

اولین بازی یادر تیم ملی

اولین بازی یاشین در تیم ملی

شوروی در سال 1954 در دیداری یک طرفه موفق شد با 7 گل سوئد را در هم بکوبد. یاشین برای نخستین بار در این مسابقه در ترکیب اصلی تیم خود قرار گرفت و در آن سال یک بار دیگر نیز سنگربانی کشورش را عهده دار شد. یک سال بعد بازی های یاشین بیشتر شد و این بار در 4 مسابقه از دروازه کشورش محافظت کرد.

اما در سال 1956 پرفشار ترین سال یاشین در تیم ملی کشورش بود؛ سالی که با 10 بازی رسمی از جمله مسابقات المپیک ملبورن. در همان زمان یاشین می گفت: فقط دو دروازه‌بان در سطح جهانی وجود دارد. یکی لئو یاشین و دیگری تراتمان، دروازه‌بان جوان آلمانی که در منچسترسیتی بازی می‌ کند.
بهترین دروازه بان جام جهانی 1958

یاشین در جام جهانی 1958 بهترین دروازه بان جام جهانی شد. با این حال در جولای 1961 ولادیمیر ماسلاچنکو، دروازه بان لوکوموتیو مسکو به عنوان دروازه بان اصلی شوروی انتخاب شد. البته یاشین به سرعت و در ماه آگوست جایگاهش را پس گرفت.

در جام جهانی 1962 به نظر می رسید یاشین چندان آمادگی کافی را ندارد. به خصوص در بازی با کلمبیا که نتیجه 4-4 مساوی شد. در مرحله یک چهارم نهایی شوروی 2-1 از شیلی میزبان شکست خورد اما بعد از بازی مشخص شد که یاشین در بر خورد با بازیکن شیلی، از ناحیه سر آسیبی جدی دیده بود؛ با این وجود تا پایان رقابت دوام آورده بود. یاشین یک بار دیگر بهترین دروازه بان جام جهانی شد.

افتخارات یاشین

افتخارات یاشین

یاشین 5 بار با دینامو لیگ شوروی را با افتخار فتح کرد. این عناوین در سال های 1954، 1955، 1957، 1959 و 1963 به دست آمدند. علاوه بر این 6 بار هم عنوان نایب قهرمانی لیگ را با دینامو کسب کرد. در بین این سال ها 3 عنوان قهرمانی جام حذفی در سال های 1953، 1967 و 1970 و یک نایب قهرمانی این مسابقات در سال 1955 نصیب دینامو شد.

در تیم ملی هم قهرمانی یورو 60 و نایب قهرمانی این مسابقات در سال 64 و فتح المپیک ملبورن 1956 از افتخارات دیگر یاشین به شمار می آمد. عنوان چهارمی جام جهانی 1966 نیز آخرین افتخار او با پیراهن تیم ملی بود. تیمی که تا سال 1970 در 74 بازی برای آن به میدان رفت. با این حال تمام عناوین یاشین به فوتبال محدود نمی شد و یاشین قهرمانی لیگ هاکی روی یخ شوروی را هم در سال 1953 با تیم هاکی دینامو در کارنامه خود ثبت کرد.

عکس های یاشین

عکس های یاشین

عکس های یاشین

عکس های یاشین

عکس های یاشین

❤️ 📝 بیوگرافی های پیشنهادی
مقاله قبلیآموزش برداشت جوایز در وان ایکس برو 1XBoro
مقاله بعدیآموزش واریز و افزایش موجودی در وان ایکس برو 1XBoro

نظرات یا سوالات شما با BetYek 🛸 بت یک شرط بندی کن 🚀

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید